O NÁS
Zajímáte se o art brut a hledáte současné české autory, kteří jsou dostatečně zajímaví a autentičtí, aby mohli být k art brut přiřazeni? Určitě se nezmýlíte, když je budete hledat u nás. Alespoň několik jmen za všechny: Marie Kůsová, Dáša Filípková, Ladislav Svoboda, Karel Pajma, George Radojčič… A věříme, že překvapením pro vás bude i tvorba dalších našich autorů.
Už od roku 2013 působíme v Praze jako česká obdoba toho, čemu se v zahraničí obvykle říká kreativní ateliér: vytváříme prostor pro tvůrce, kteří jsou nezařaditelní a nestandardní – a většinovou společností bývají velmi často nechápáni, podceňováni, nebo dokonce odmítáni.
Díky vzrůstajícímu zájmu o art brut, tedy „umění v surovém stavu“, vzniká i atmosféra pro docenění a podporu takových osobností.
Smyslem kreativního ateliéru je, vytvořit prostor – a nic nepokazit. Nezasahovat do přirozeného tvůrčího procesu. Do kreativních ateliérů nepatří ani arteterapie, ani tzv. volnočasová aktivita. Žádné usměrňování ani „umělecké vedení“: nejlepší zkušenosti máme s tím, když jen poskytneme kvalitní výtvarný materiál a profesionální zázemí. To nejdůležitější vznikne z vnitřní potřeby samotných autorů. Nijak jinak.
Ateliér radostné tvorby (A. R. T.) je od svého vzniku iniciativou spolku ALTÁN ART, pod vedením Vladimíra Drábka, zpočátku ve spolupráci se spolkem SALET. V letech 2013–2020 byl v ateliéru asistentem umělců Otto Kouwen, 2020 – 2022 Magdalena Hejzlarová a nyní také Anežka Velinská a Michela Dušková. Odbornými garanty naší činnosti jsou umělečtí teoretici zaměření na art brut – Terezie Zemánková (od roku 2013) a Jaromír Typlt (od roku 2018).
Ateliérem radostné tvorby už prošlo více než dvacet autorů. V současnosti tu aktivně tvoří okolo dvanácti umělců, kteří mohou podle vlastní volby docházet až čtyřikrát týdně. Možnost bezplatně tvořit je podpořena prodejem děl, při kterém Ateliér radostné tvorby umělce zastupuje. Autorům ale stále připadá 40 % z prodejní ceny.
S tvorbou Ateliéru se můžete seznámit na výstavách, kterých pořádáme odhadem asi deset za rok. Velké skupinové přehlídky pořádáme jak v prestižních galeriích (Centrum současného umění DOX), tak i v prostorách netradičních nebo nově objevovaných, které duchem odpovídají naší tvorbě (v Praze například bývalý Dům uměleckého průmyslu nebo prostor Hybernská 4). Dlouhodobě spolupracujeme s Vladimírem Kokoliou a jeho studenty z Akademie výtvarných umění v Praze, se kterými jsme uspořádali už tři společné výstavy pod názvem Umění je jen jedno!
Individuální výstavy našich autorů probíhají velmi často v kavárnách, antikvariátech a dalších komornějších prostorách.
Ateliér je finančně podporován Hlavním městem Praha, městskými částmi Praha 7 a Praha 5, Ministerstvem kultury ČR, nadací Umění pro zdraví, Nadačním fondem AVAST, Čeps, podporuje nás i prodejce výtvarných potřeb Nielsen či aukční síň Vltavín. Spolupracujeme dále s Arcidiecézní charitou Praha, se společností The Prague Concert a s Pražskou vysokou školou psychosociálních studií.